Vítejte
Login (L001)
Login to portal:
Portal Signpost (R001)

Rozcestník / Signpost

Funkce nabízené rozcestníkem jsou navázány na identitu přihlášeného uživatele. Rozcestník je v současné době dostupný pouze pro přihlášené studenty a vyučující.

The functions provided by the Signpost depend on the identity of the logged-in user. The Signpost is currently available to registered students and teachers only.

Celouniverzitní hodnocení kvality výuky Help

Vážení a milí studenti,

od 27. 11. 2017 do 31. 12. 2017 máte možnost hodnotit kvalitu výuky za poslední semestr. Budeme velmi rádi, když se do hodnocení zapojíte a vyplněním krátkého dotazníku přispějete k získání zpětné vazby na naši výuku v uplynulých týdnech. Hodnocení jednoho předmětu vám nezabere více jak dvě minuty. Reflexi z vaší strany považujeme za neocenitelný nástroj zlepšování naší práce a samotné vzdělávací činnosti univerzity. Vyplnění dotazníku je pak zcela anonymní, neboť po finalizaci dotazníku dochází k smazání přístupového username.

Pro hodnocení výuky můžete rovněž vyžít novou mobilní aplikaci: (zde link)

 
Poslední možnost prodloužení platnosti průkazu studenta s licencí ISIC Help

Studenti v prezenční formě studia, kteří vlastní průkaz studenta s licencí ISIC a mají zájem o prodloužení jeho platnosti (do 12/2018), ale v řádném termínu o prodloužení nepožádali, mají nyní poslední možnost tak učinit.

Webová žádost je opět zpřístupněná, a to do 30. 11. 2017 včetně. Vyplňte všechny požadované údaje a uhraďte poplatek za revalidační známku ve výši 250,- Kč.

Informace ke způsobu platby najdete na stránkách CVT – Identifikační průkazy.

Od 11. 12. 2017 vám bude na příslušném studijním oddělení po předložení dokladu o zaplacení a vašeho průkazu studenta s licencí ISIC jeho platnost prodloužena nalepením revalidační známky.

 
A new form of students email address Help

A new form of students email address

Primary email address and user name for Office 365

On July 11, 2017, has been changed the primary email address and user name of students on bachelor and master study program to the Office 365 and the portal: From current form of login@faculty.utb.cz to the new form of just login@utb.cz.

Email addresses login@faculty.utb.cz will be kept to the existing students until the end of their studies at TBU in Zlín. New students have already assigned email addresses in the login@utb.cz format.

 
ISIC - Web application Help

ISIC - Web application

Available in Czech language only.

 
Offers for graduates Help

Offers for graduates

Available in Czech language only.

 
Offers for students Help

Offers for students

Available in Czech language only.

 
Login into STAG Help

Login into STAG

  • Password change

You can use this form to change your password passwd.utb.cz.

  • Password reset

You can use this form to reset username and password. New generated username and password will be sent to your e-mail.

  • Problems

If you have problem with login send message to e-mail portal@utb.cz.

 
STAG access Help

STAG access

  • Browse

In order to browse the STAG data - Browsing IS/STAG bookmark (it is not necessary to login).

  • Work

The activities carried out within the system itself differ depending on the user role – student, teacher. Both user groups have access (after having logged into the system) to their particular data only and thus to the portlets. 
More information on the potential of the STAG portal version including the guidelines is available on the websites of the authors of the system – is-stag.zcu.cz/napoveda.