Browse IS/STAG - Portál UTB

Skip to page content
Website UTB
Portal title page UTB
Anonymous user Login Česky
Browse IS/STAG
Login Česky
  • Welcome
  • Browse IS/STAG
  • Applicant
  • Graduate
  • Web services
  • ECTS
  • User Info
Welcome
Browse IS/STAG
Information for applicantsElectronic applicationECTS arrivals
Getting startedAlumni ClubAbsolvent - website
Web services
ECTS
User Info

1st level navigation

  • Welcome
  • Browse IS/STAG
  • Applicant
  • Graduate
  • Web services
  • ECTS
  • User Info
User disconnected from the portal due to long time of inactivity.
Please, click this link to log back in.
(Sessions are disconnected after 240 minutes of inactivity. Note that mobile devices may get disconnected even sooner).

Prohlížení IS/STAG (S025)

Help

Main menu for Browse IS/STAG

  • Programmes and specializations.
  • Courses
  • Departments
  • Lecturers
  • Students
  • Examination dates
  • Timetable events
  • Theses, selected item
  • Pre-regist. study groups
  • Rooms
  • Rooms – all year
  • Free rooms – Semester
  • Free rooms – Year
  • Capstone project
  • Times overlap
  •  
  • Title page
  • Calendar
  • Help

Search for a Thesis

Print/export:  Bookmark this link in your browser so that you may quickly load this IS/STAG page in the future.
Only logged-in user will see student personal numbers.

Dates found, count: 1

Search result paging

Found 1 records Print Export to xls List URL
  Surname Name Title Thesis status   Supervisors Reviewers Type of thesis Date of def. Title
Student Type of thesis - - - - - - - - - -
Item shown in detail MYŠÍKOVÁ Includes the selected person into the timetable overlap calculation. Danica Analysis of the production process of the company Vetropack Moravia Glass, a.s. in relation to its influences on the living and working environment Analysis of the production process of the company Vetropack Moravia Glass, a.s. in relation to its influences on the living and working environment Thesis finished and defended successfully (DUO).   Němec Dobroslav Kudláček Svatopluk Bachelor's thesis 1213221600000 12.06.2008 Analysis of the production process of the company Vetropack Moravia Glass, a.s. in relation to its influences on the living and working environment Thesis finished and defended successfully (DUO).
Danica MYŠÍKOVÁ Bachelor's thesis 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX

Thesis info Analýza výrobního procesu společnosti Vetropack Moravia Glass, a.s. ve vztahu k jeho vlivům na životní a pracovní prostředí

  • Basic data
The document you are accessing is protected by copyright law. Unauthorised use may lead to criminal sanctions.
Name MYŠÍKOVÁ Danica Includes the selected person into the timetable overlap calculation.
Acad. Yr. 2007/2008
Assigning department MUPI
Date of defence Jun 12, 2008
Type of thesis Bachelor's thesis
Thesis status Thesis finished and defended successfully (DUO). Thesis finished and defended successfully (DUO).
Completeness of mandatory entries - The following mandatory fields are not filled in for this Thesis.: Title in English, Enclosed appendices
Main topic Analýza výrobního procesu společnosti Vetropack Moravia Glass, a. s. ve vztahu k jeho vlivům na životní a pracovní prostředí
Main topic in English Analysis of the production process of the company Vetropack Moravia Glass, a.s. in relation to its influences on the living and working environment
Title according to student Analýza výrobního procesu společnosti Vetropack Moravia Glass, a.s. ve vztahu k jeho vlivům na životní a pracovní prostředí
English title as given by the student -
Parallel name -
Subtitle -
Thesis supervisor Němec Dobroslav, Ing.
External examiner Kudláček Svatopluk, Ing.
Annotation Tématem mé bakalářské práce je Analýza výrobního procesu společnosti Vetropack Moravia Glass, a.s. ve vztahu k jeho vlivům na životní a pracovní prostředí. Hlavním cílem je analyzovat výrobní proces společnosti, určit zátěže životního a pracovního prostředí vznikající v tomto procesu, přiřadit platnou legislativu k jednotlivým zátěžím, definovat rozdíly mezi skutečností a legislativními požadavky a navrhnout opatření na odstranění zjištěných nekonformit. Práce je rozdělena do dvou částí. V teoretické části se zabývám současně platnou legislativou v oblasti životního a pracovního prostředí a v praktické části představuji společnost, analyzuji jednotlivé kroky (fáze) jejího výrobního procesu a zátěže v nich vznikající a navrhuji opatření k jejich odstranění. Bakalářská práce se zabývá v současnosti velmi aktuálními tématy vlivu výroby na životní prostředí a také na zdraví pracovníků ve výrobním procesu.
Annotation in English The topic of my bachelor thesis is Analysis of the production process of the company Vetropack Moravia Glass, a.s in relation to its influences on the living and working environment. The main objective is to analyze the production process of the company, determine the burdens of the living and working environment arising in this process, match the effective legislation to the particular burdens, define the differences between reality and legislative requirements and suggest measures to eliminate the discovered discrepancies. The thesis is divided into two parts: in the theoretical part I deal with the currently effective legislation relating to the living and working environment and in the practical part I introduce the company, analyze the single steps (phases) of its production process and the burdens arising in them and suggest measures to their elimination. The bachelor thesis deals with currently very relevant topics of the influence of the production on the environment and also on health of workers in the production process.
Keywords ekologie, životní prostředí, pracovní prostředí, legislativa, hygienický limit, bezpečnost a ochrana zdraví, výrobní proces, zátěže, opatření
Keywords in English ecology, living environment, working environment, legislation, hygienic limit, health and safety, production process, burdens, measures
Length of the covering note 75 s., 7 s. obr. příloh
Language CZ
Annotation
Tématem mé bakalářské práce je Analýza výrobního procesu společnosti Vetropack Moravia Glass, a.s. ve vztahu k jeho vlivům na životní a pracovní prostředí. Hlavním cílem je analyzovat výrobní proces společnosti, určit zátěže životního a pracovního prostředí vznikající v tomto procesu, přiřadit platnou legislativu k jednotlivým zátěžím, definovat rozdíly mezi skutečností a legislativními požadavky a navrhnout opatření na odstranění zjištěných nekonformit. Práce je rozdělena do dvou částí. V teoretické části se zabývám současně platnou legislativou v oblasti životního a pracovního prostředí a v praktické části představuji společnost, analyzuji jednotlivé kroky (fáze) jejího výrobního procesu a zátěže v nich vznikající a navrhuji opatření k jejich odstranění. Bakalářská práce se zabývá v současnosti velmi aktuálními tématy vlivu výroby na životní prostředí a také na zdraví pracovníků ve výrobním procesu.
Annotation in English
The topic of my bachelor thesis is Analysis of the production process of the company Vetropack Moravia Glass, a.s in relation to its influences on the living and working environment. The main objective is to analyze the production process of the company, determine the burdens of the living and working environment arising in this process, match the effective legislation to the particular burdens, define the differences between reality and legislative requirements and suggest measures to eliminate the discovered discrepancies. The thesis is divided into two parts: in the theoretical part I deal with the currently effective legislation relating to the living and working environment and in the practical part I introduce the company, analyze the single steps (phases) of its production process and the burdens arising in them and suggest measures to their elimination. The bachelor thesis deals with currently very relevant topics of the influence of the production on the environment and also on health of workers in the production process.
Keywords
ekologie, životní prostředí, pracovní prostředí, legislativa, hygienický limit, bezpečnost a ochrana zdraví, výrobní proces, zátěže, opatření
Keywords in English
ecology, living environment, working environment, legislation, hygienic limit, health and safety, production process, burdens, measures
Research Plan Úvod - stanovení cíle I. Teoretická část
  • Zpracujte rešerši současně platné legislativy relevantní pro výrobní proces společnosti Vetropack Moravia Glass, a. s. týkající se vztahu k životnímu a pracovnímu prostředí.
II. Praktická část
  • Analyzujte jednotlivé kroky výrobního procesu Vetropack Moravia Glass, a. s. ovlivňující a zatěžující životní a pracovní prostředí.
  • Na základě analýzy definujte rozdíly mezi skutečností a legislativními požadavky a navrhněte opatření na odstranění případných zjištěných nekonformit.
Závěr - vyhodnocení
Research Plan
Úvod - stanovení cíle I. Teoretická část
  • Zpracujte rešerši současně platné legislativy relevantní pro výrobní proces společnosti Vetropack Moravia Glass, a. s. týkající se vztahu k životnímu a pracovnímu prostředí.
II. Praktická část
  • Analyzujte jednotlivé kroky výrobního procesu Vetropack Moravia Glass, a. s. ovlivňující a zatěžující životní a pracovní prostředí.
  • Na základě analýzy definujte rozdíly mezi skutečností a legislativními požadavky a navrhněte opatření na odstranění případných zjištěných nekonformit.
Závěr - vyhodnocení
Recommended resources [1] HEŘMAN, J. Řízení výroby. 1. vyd. Slaný: Melandrium, 2001. ISBN 80-8617-515-4
[2] KŘESŤAN, V. Analýza skelných materiálů a surovin pro jejich výrobu (metodický průvodce). 1. vyd. Praha: Práh, 2001. ISBN 80-7252-057-1
[3] KUDLÁČEK, I. Ekologie průmyslu. 2. vyd. Praha: Vydavatelství ČVUT, 2002. ISBN 80-0102-495-4
[4] TOMEK, G., VÁVROVÁ, V. Řízení výroby. 2. vyd. Praha: Grada, 2000. ISBN 80-7169-955-1
[5] VONDRUŠKA, V. Sklářství. 1. vyd. Praha: Grada, 2002. ISBN 80-2470-261-4
Recommended resources
[1] HEŘMAN, J. Řízení výroby. 1. vyd. Slaný: Melandrium, 2001. ISBN 80-8617-515-4
[2] KŘESŤAN, V. Analýza skelných materiálů a surovin pro jejich výrobu (metodický průvodce). 1. vyd. Praha: Práh, 2001. ISBN 80-7252-057-1
[3] KUDLÁČEK, I. Ekologie průmyslu. 2. vyd. Praha: Vydavatelství ČVUT, 2002. ISBN 80-0102-495-4
[4] TOMEK, G., VÁVROVÁ, V. Řízení výroby. 2. vyd. Praha: Grada, 2000. ISBN 80-7169-955-1
[5] VONDRUŠKA, V. Sklářství. 1. vyd. Praha: Grada, 2002. ISBN 80-2470-261-4
Týká se praxe No
Enclosed appendices -
Appendices bound in thesis -
Taken from the library Yes
Full text of the thesis
Appendices
Reviewer's report
Supervisor's report
Defence procedure record file