Browse IS/STAG - Portál UTB

Skip to page content
Website UTB
Portal title page UTB
Anonymous user Login Česky
Browse IS/STAG
Login Česky
  • Welcome
  • Browse IS/STAG
  • Applicant
  • Graduate
  • Web services
  • ECTS
  • User Info
Welcome
Browse IS/STAG
Information for applicantsElectronic applicationECTS arrivals
Getting startedAlumni ClubAbsolvent - website
Web services
ECTS
User Info

1st level navigation

  • Welcome
  • Browse IS/STAG
  • Applicant
  • Graduate
  • Web services
  • ECTS
  • User Info
User disconnected from the portal due to long time of inactivity.
Please, click this link to log back in.
(Sessions are disconnected after 240 minutes of inactivity. Note that mobile devices may get disconnected even sooner).

Prohlížení IS/STAG (S025)

Help

Main menu for Browse IS/STAG

  • Programmes and specializations.
  • Courses
  • Departments
  • Lecturers
  • Students
  • Examination dates
  • Timetable events
  • Theses, selected item
  • Pre-regist. study groups
  • Rooms
  • Rooms – all year
  • Free rooms – Semester
  • Free rooms – Year
  • Capstone project
  • Times overlap
  •  
  • Title page
  • Calendar
  • Help

Search for a Thesis

Print/export:  Bookmark this link in your browser so that you may quickly load this IS/STAG page in the future.
Only logged-in user will see student personal numbers.

Dates found, count: 1

Search result paging

Found 1 records Print Export to xls List URL
  Surname Name Title Thesis status   Supervisors Reviewers Type of thesis Date of def. Title
Student Type of thesis - - - - - - - - - -
Item shown in detail MUSILOVÁ Includes the selected person into the timetable overlap calculation. Hana Health care for serving prisoners as a basis for quality of life Health care for serving prisoners as a basis for quality of life Thesis finished and defended successfully (DUO).   Jůzl Miloslav Dohnal Radek Master's thesis 1273615200000 12.05.2010 Health care for serving prisoners as a basis for quality of life Thesis finished and defended successfully (DUO).
Hana MUSILOVÁ Master's thesis 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX

Thesis info Péče o zdraví u odsouzených ve výkonu trestu odnětí svobody jako základ kvality života

  • Basic data
The document you are accessing is protected by copyright law. Unauthorised use may lead to criminal sanctions.
Name MUSILOVÁ Hana Includes the selected person into the timetable overlap calculation.
Acad. Yr. 2008/2009
Assigning department TIMS
Date of defence May 12, 2010
Type of thesis Master's thesis
Thesis status Thesis finished and defended successfully (DUO). Thesis finished and defended successfully (DUO).
Completeness of mandatory entries - The following mandatory fields are not filled in for this Thesis.: Title in English
Main topic Péče o zdraví u odsouzených ve výkonu trestu odnětí svobody jako základ kvality života
Main topic in English Health care for serving prisoners as a basis for quality of life
Title according to student Péče o zdraví u odsouzených ve výkonu trestu odnětí svobody jako základ kvality života
English title as given by the student -
Parallel name -
Subtitle -
Thesis supervisor Jůzl Miloslav, doc. PhDr. Ph.D.
External examiner Dohnal Radek, Ing. Ph.D.
Annotation Bc. Hana Musilová. Péče o zdraví u odsouzených ve výkonu trestu odnětí svobody jako základ kvality života. Diplomová práce. Brno 2010. 104 stran. Diplomová práce je zaměřena na poskytování zdravotní péče osobám ve výkonu trestu odnětí svobody. Zabývá se příčinami negativního vlivu vězeňského prostředí na zdraví vězeňské populace. Uvedeny jsou návrhy na opatření v zájmu péče o zdraví uvězněných osob a statistické zhodnocení poskytované zdravotní péče.
Annotation in English Bc. Hana Musilova. Health care for serving prisoners as a basis for quality of life. The Diploma Thesis. Brno 2010. 104 pages. Thesis is focused on providing health care for persons exercising custodial sentence. It deals with the reasons of the negative impact of prison environment to the health of the prison population. Proposals for action in the interest of health inmates are listed and statistical evaluation of health care is presented.
Keywords Vězeňská služba České republiky, zdraví, zdravotní péče, diagnostická a léčebně preventivní péče, kvalita života, vězněná osoba, obviněný, odsouzený, zákon, statistika.
Keywords in English The Prison Service of the Czech Republic, health, medical care, diagnostic and preventive medical care, quality of life, the imprisoned person, charged person, convicted person, the law, statistics.
Length of the covering note 104 s.
Language CZ
Annotation
Bc. Hana Musilová. Péče o zdraví u odsouzených ve výkonu trestu odnětí svobody jako základ kvality života. Diplomová práce. Brno 2010. 104 stran. Diplomová práce je zaměřena na poskytování zdravotní péče osobám ve výkonu trestu odnětí svobody. Zabývá se příčinami negativního vlivu vězeňského prostředí na zdraví vězeňské populace. Uvedeny jsou návrhy na opatření v zájmu péče o zdraví uvězněných osob a statistické zhodnocení poskytované zdravotní péče.
Annotation in English
Bc. Hana Musilova. Health care for serving prisoners as a basis for quality of life. The Diploma Thesis. Brno 2010. 104 pages. Thesis is focused on providing health care for persons exercising custodial sentence. It deals with the reasons of the negative impact of prison environment to the health of the prison population. Proposals for action in the interest of health inmates are listed and statistical evaluation of health care is presented.
Keywords
Vězeňská služba České republiky, zdraví, zdravotní péče, diagnostická a léčebně preventivní péče, kvalita života, vězněná osoba, obviněný, odsouzený, zákon, statistika.
Keywords in English
The Prison Service of the Czech Republic, health, medical care, diagnostic and preventive medical care, quality of life, the imprisoned person, charged person, convicted person, the law, statistics.
Research Plan Hlavním úkolem této DP je zmapovat péči o zdraví u odsouzených ve výkonu trestu odnětí svobody. Dále se chci zaměřit na zajištění zdravotní péče ve věznicích, která je realizována prostřednictvím Vězeňské služby. Budu se zabývat statistikou mimořádných událostí s přihlédnutím na úmrtí, sebevraždy, pokusy o sebevraždu, sebepoškozování, individuální hladovku, zneužití drogy u odsouzených ve výkonu trestu odnětí svobody. Cílem této práce je stanovit návrhy na opatření v zájmu péče o zdraví vězňů.
Research Plan
Hlavním úkolem této DP je zmapovat péči o zdraví u odsouzených ve výkonu trestu odnětí svobody. Dále se chci zaměřit na zajištění zdravotní péče ve věznicích, která je realizována prostřednictvím Vězeňské služby. Budu se zabývat statistikou mimořádných událostí s přihlédnutím na úmrtí, sebevraždy, pokusy o sebevraždu, sebepoškozování, individuální hladovku, zneužití drogy u odsouzených ve výkonu trestu odnětí svobody. Cílem této práce je stanovit návrhy na opatření v zájmu péče o zdraví vězňů.
Recommended resources 1. CÍSAŘOVÁ, Dagmar a kolektiv. Trestní právo a zdravotnictví, 2. upr. a rozš. vyd.. Praha: Orac, 2004, s. 183.
2. SOCHŮREK, Jan. Kapitoly z penologie.; I. díl, Úvod do teorie trestu a trestání, 1. vyd.. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2007, s. 57.
3. SOCHŮREK, Jan. Kapitoly z penologie.; II. díl, Teorie a praxe zacházení s vězněnými, 1. vyd.. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2007, s. 77.
4. SOCHŮREK, Jan. Kapitoly z penologie.; III. díl, Negativní jevy ve vězení, 1. vyd.. Liberec:Technická univerzita v Liberci, 2007, s. 69.
5. KOUTEK, J.. Sebevražedné chování, Portál 2003, s. 127.
6. KRIEGELOVÁ, Marie. Záměrné sebepoškozování v dětství a adolescenci, 1. vyd.. Praha: Grada, 2008, s. 174.
Recommended resources
1. CÍSAŘOVÁ, Dagmar a kolektiv. Trestní právo a zdravotnictví, 2. upr. a rozš. vyd.. Praha: Orac, 2004, s. 183.
2. SOCHŮREK, Jan. Kapitoly z penologie.; I. díl, Úvod do teorie trestu a trestání, 1. vyd.. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2007, s. 57.
3. SOCHŮREK, Jan. Kapitoly z penologie.; II. díl, Teorie a praxe zacházení s vězněnými, 1. vyd.. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2007, s. 77.
4. SOCHŮREK, Jan. Kapitoly z penologie.; III. díl, Negativní jevy ve vězení, 1. vyd.. Liberec:Technická univerzita v Liberci, 2007, s. 69.
5. KOUTEK, J.. Sebevražedné chování, Portál 2003, s. 127.
6. KRIEGELOVÁ, Marie. Záměrné sebepoškozování v dětství a adolescenci, 1. vyd.. Praha: Grada, 2008, s. 174.
Týká se praxe No
Enclosed appendices -
Appendices bound in thesis tables
Taken from the library No
Full text of the thesis
Appendices
Reviewer's report
Supervisor's report
Defence procedure record file