Browse IS/STAG - Portál UTB

Skip to page content
Website UTB
Portal title page UTB
Anonymous user Login Česky
Browse IS/STAG
Login Česky
  • Welcome
  • Browse IS/STAG
  • Applicant
  • Graduate
  • Web services
  • ECTS
  • User Info
Welcome
Browse IS/STAG
Information for applicantsElectronic applicationECTS arrivals
Getting startedAlumni ClubAbsolvent - website
Web services
ECTS
User Info

1st level navigation

  • Welcome
  • Browse IS/STAG
  • Applicant
  • Graduate
  • Web services
  • ECTS
  • User Info
User disconnected from the portal due to long time of inactivity.
Please, click this link to log back in.
(Sessions are disconnected after 240 minutes of inactivity. Note that mobile devices may get disconnected even sooner).

Prohlížení IS/STAG (S025)

Help

Main menu for Browse IS/STAG

  • Programmes and specializations.
  • Courses
  • Departments
  • Lecturers
  • Students
  • Examination dates
  • Timetable events
  • Theses, selected item
  • Pre-regist. study groups
  • Rooms
  • Rooms – all year
  • Free rooms – Semester
  • Free rooms – Year
  • Capstone project
  • Times overlap
  •  
  • Title page
  • Calendar
  • Help

Search for a Thesis

Print/export:  Bookmark this link in your browser so that you may quickly load this IS/STAG page in the future.
Only logged-in user will see student personal numbers.

Dates found, count: 1

Search result paging

Found 1 records Print Export to xls List URL
  Surname Name Title Thesis status   Supervisors Reviewers Type of thesis Date of def. Title
Student Type of thesis - - - - - - - - - -
Item shown in detail Zedek Includes the selected person into the timetable overlap calculation. Martin The Analysis of Youth Employment in Přerov District The Analysis of Youth Employment in Přerov District Thesis finished and defended successfully (DUO).   Horáková Monika Kapplová Olga Bachelor's thesis 1559685600000 05.06.2019 The Analysis of Youth Employment in Přerov District Thesis finished and defended successfully (DUO).
Martin Zedek Bachelor's thesis 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX

Thesis info Analýza zaměstnanosti mladých lidí v okrese Přerov

  • Basic data
The document you are accessing is protected by copyright law. Unauthorised use may lead to criminal sanctions.
Name Zedek Martin Includes the selected person into the timetable overlap calculation.
Acad. Yr. 2018/2019
Assigning department MURVP
Date of defence Jun 5, 2019
Type of thesis Bachelor's thesis
Thesis status Thesis finished and defended successfully (DUO). Thesis finished and defended successfully (DUO).
Completeness of mandatory entries - All mandatory fields for this Thesis are filled in.
Main topic Analýza zaměstnanosti mladých lidí v okrese Přerov
Main topic in English The Analysis of Youth Employment in Přerov District
Title according to student Analýza zaměstnanosti mladých lidí v okrese Přerov
English title as given by the student The Analysis of Youth Employment in Přerov District
Parallel name -
Subtitle -
Thesis supervisor Horáková Monika, Ing. Ph.D.
External examiner Kapplová Olga, JUDr. Ph.D.
Annotation Bakalářská práce se zabývá trhem práce a zaměstnaností mladých lidí v okrese Přerov. Cílem je analyzovat pracovní příležitosti mladých lidí a požadavky malých a středních podniků v daném okrese. Práce je rozdělena do dvou částí. V teoretické části je proveden rozbor literárních pramenů zaměřujících se na trh práce se zacílením na zaměstnanost a nezaměstnanost. Praktická část zahrnuje analýzu okresního trhu práce, jeho vývoj a současný stav. Součástí práce je také řízený rozhovor s úřadem práce a dvě dotazníková šetření. Ta se týkají zaměstnanosti mladých lidí z jejich pohledu a postoj malých a středních podniků k zaměstnávání mladých lidí. Provedeným výzkumem bylo zjištěno, že je třeba sladit poptávku zaměstnavatelů s poptávkou uchazečů o práci. Výsledky této práce vnáší pohled na potřeby uchazečů o práci a požadavky zaměstnavatelů. Závěr práce tvoří vlastní doporučení a zhodnocení získaných poznatků.
Annotation in English This bachelor thesis deals with the labour market and youth employment in Přerov district. The aim of the thesis is to analyse the employment opportunities and requirements of the small and medium enterprises in chosen district. The thesis is divided into two parts. The theoretical part is devoted to an analysis of literary sources dealing with labour market and focusing on employment and unemployment. The practical part includes the analysis of the district labour market, it's development and present status. Another part of the thesis is a direct interview with the local Labour Office and two questionnaires on young people employment from their perspective and from perspective of small and medium enterprises. Research has found that employers' demand for job seekers, and young people's demand for fair job needs to be merged. The result of the thesis provide insight into requirements of job seekers and employers. The conclusion of the thesis is own recommendations and evaluation of gained knowledge
Keywords trh práce, zaměstnanost, mladí lidé, uchazeči o zaměstnání, zaměstnavatelé
Keywords in English labour market, employment, young people, jobseekers, employers
Length of the covering note 66 s.
Language CZ
Annotation
Bakalářská práce se zabývá trhem práce a zaměstnaností mladých lidí v okrese Přerov. Cílem je analyzovat pracovní příležitosti mladých lidí a požadavky malých a středních podniků v daném okrese. Práce je rozdělena do dvou částí. V teoretické části je proveden rozbor literárních pramenů zaměřujících se na trh práce se zacílením na zaměstnanost a nezaměstnanost. Praktická část zahrnuje analýzu okresního trhu práce, jeho vývoj a současný stav. Součástí práce je také řízený rozhovor s úřadem práce a dvě dotazníková šetření. Ta se týkají zaměstnanosti mladých lidí z jejich pohledu a postoj malých a středních podniků k zaměstnávání mladých lidí. Provedeným výzkumem bylo zjištěno, že je třeba sladit poptávku zaměstnavatelů s poptávkou uchazečů o práci. Výsledky této práce vnáší pohled na potřeby uchazečů o práci a požadavky zaměstnavatelů. Závěr práce tvoří vlastní doporučení a zhodnocení získaných poznatků.
Annotation in English
This bachelor thesis deals with the labour market and youth employment in Přerov district. The aim of the thesis is to analyse the employment opportunities and requirements of the small and medium enterprises in chosen district. The thesis is divided into two parts. The theoretical part is devoted to an analysis of literary sources dealing with labour market and focusing on employment and unemployment. The practical part includes the analysis of the district labour market, it's development and present status. Another part of the thesis is a direct interview with the local Labour Office and two questionnaires on young people employment from their perspective and from perspective of small and medium enterprises. Research has found that employers' demand for job seekers, and young people's demand for fair job needs to be merged. The result of the thesis provide insight into requirements of job seekers and employers. The conclusion of the thesis is own recommendations and evaluation of gained knowledge
Keywords
trh práce, zaměstnanost, mladí lidé, uchazeči o zaměstnání, zaměstnavatelé
Keywords in English
labour market, employment, young people, jobseekers, employers
Research Plan Úvod
Definujte cíle práce a použité metody zpracování práce.
  1. Teoretická část
    • Zpracujte teoretické poznatky v oblasti trhu práce a politiky zaměstnanosti v České republice.
  2. Praktická část
    • Analyzujte současný stav trhu práce v okrese Přerov.
    • Na základě provedené analýzy zhodnoťte potřebu malých a středních firem najímat mladé lidi.
    • Zhodnoťte zjištěné výsledky a navrhněte a navrhněte možná doporučení.
Závěr
Research Plan
Úvod
Definujte cíle práce a použité metody zpracování práce.
  1. Teoretická část
    • Zpracujte teoretické poznatky v oblasti trhu práce a politiky zaměstnanosti v České republice.
  2. Praktická část
    • Analyzujte současný stav trhu práce v okrese Přerov.
    • Na základě provedené analýzy zhodnoťte potřebu malých a středních firem najímat mladé lidi.
    • Zhodnoťte zjištěné výsledky a navrhněte a navrhněte možná doporučení.
Závěr
Recommended resources BLOSSFELD, Hans-Peter. Young workers, globalization and the labor market: comparing early working life in eleven countries. Northampton, MA: Edward Elgar, 2008, 370 s. ISBN 978-1-84720-952-8.
DUŠEK, Jiří. Zaměstnanost a trh práce - česko-slovenské zkušenosti. České Budějovice: Vysoká škola evropských a regionálních studií, z.ú., 2016, 110 s. Studia.
ISBN 978-80-7556-013-1.
ŘEHOŘ, Petr. Metody hodnocení potenciálu regionů se zaměřením na trh práce: vědecká monografie. Brno: Akademické nakladatelství CERM, 2010, 110 s.
ISBN 978-80-7204-735-2.
ŠMAJSOVÁ BUCHTOVÁ, Božena, Josef ŠMAJS a Zdeněk BOLELOUCKÝ. Nezaměstnanost. 2., přeprac. a aktualiz. vyd. Praha: Grada. Psyché (Grada), 2013, 192 s. ISBN 978-80-247-4282-3.
ŠVARCOVÁ, Jena, Vít GABRHEL a Ondřej CÍCHA. Makroekonomické aspekty vývoje trhu práce ve vztahu k absolventům škol v ČR. Zlín: CEED Vědecké spisy (CEED), 2014, 143 s. ISBN 978-80-87301-18-0.
Recommended resources
BLOSSFELD, Hans-Peter. Young workers, globalization and the labor market: comparing early working life in eleven countries. Northampton, MA: Edward Elgar, 2008, 370 s. ISBN 978-1-84720-952-8.
DUŠEK, Jiří. Zaměstnanost a trh práce - česko-slovenské zkušenosti. České Budějovice: Vysoká škola evropských a regionálních studií, z.ú., 2016, 110 s. Studia.
ISBN 978-80-7556-013-1.
ŘEHOŘ, Petr. Metody hodnocení potenciálu regionů se zaměřením na trh práce: vědecká monografie. Brno: Akademické nakladatelství CERM, 2010, 110 s.
ISBN 978-80-7204-735-2.
ŠMAJSOVÁ BUCHTOVÁ, Božena, Josef ŠMAJS a Zdeněk BOLELOUCKÝ. Nezaměstnanost. 2., přeprac. a aktualiz. vyd. Praha: Grada. Psyché (Grada), 2013, 192 s. ISBN 978-80-247-4282-3.
ŠVARCOVÁ, Jena, Vít GABRHEL a Ondřej CÍCHA. Makroekonomické aspekty vývoje trhu práce ve vztahu k absolventům škol v ČR. Zlín: CEED Vědecké spisy (CEED), 2014, 143 s. ISBN 978-80-87301-18-0.
Týká se praxe No
Enclosed appendices CD ROM
Appendices bound in thesis -
Taken from the library No
Full text of the thesis
Appendices
Reviewer's report
Supervisor's report
Defence procedure record file