Browse IS/STAG - Portál UTB

Skip to page content
Website UTB
Portal title page UTB
Anonymous user Login Česky
Browse IS/STAG
Login Česky
  • Welcome
  • Browse IS/STAG
  • Applicant
  • Graduate
  • Web services
  • ECTS
  • User Info
Welcome
Browse IS/STAG
Information for applicantsElectronic applicationECTS arrivals
Getting startedAlumni ClubAbsolvent - website
Web services
ECTS
User Info

1st level navigation

  • Welcome
  • Browse IS/STAG
  • Applicant
  • Graduate
  • Web services
  • ECTS
  • User Info
User disconnected from the portal due to long time of inactivity.
Please, click this link to log back in.
(Sessions are disconnected after 240 minutes of inactivity. Note that mobile devices may get disconnected even sooner).

Prohlížení IS/STAG (S025)

Help

Main menu for Browse IS/STAG

  • Programmes and specializations.
  • Courses
  • Departments
  • Lecturers
  • Students
  • Examination dates
  • Timetable events
  • Theses, selected item
  • Pre-regist. study groups
  • Rooms
  • Rooms – all year
  • Free rooms – Semester
  • Free rooms – Year
  • Capstone project
  • Times overlap
  •  
  • Title page
  • Calendar
  • Help

Search for a Thesis

Print/export:  Bookmark this link in your browser so that you may quickly load this IS/STAG page in the future.
Only logged-in user will see student personal numbers.

Dates found, count: 1

Search result paging

Found 1 records Print Export to xls List URL
  Surname Name Title Thesis status   Supervisors Reviewers Type of thesis Date of def. Title
Student Type of thesis - - - - - - - - - -
Item shown in detail HUSAŘÍK Includes the selected person into the timetable overlap calculation. Miroslav The utility possibilities of the resources from European regional development fund for the development support of the small and medium-sized enterprises in Zlin district. The utility possibilities of the resources from European regional development fund for the development support of the small and medium-sized enterprises in Zlin district. Thesis finished and defended successfully (DUO).   Wokoun René Hájek Oldřich Bachelor's thesis 1181512800000 11.06.2007 The utility possibilities of the resources from European regional development fund for the development support of the small and medium-sized enterprises in Zlin district. Thesis finished and defended successfully (DUO).
Miroslav HUSAŘÍK Bachelor's thesis 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX

Thesis info Možnosti využití prostředků z Evropského fondu regionálního rozvoje pro podporu rozvoje malého a středního podnikání ve Zlínském kraji

  • Basic data
The document you are accessing is protected by copyright law. Unauthorised use may lead to criminal sanctions.
Name HUSAŘÍK Miroslav Includes the selected person into the timetable overlap calculation.
Acad. Yr. 2006/2007
Assigning department MUVSRR
Date of defence Jun 11, 2007
Type of thesis Bachelor's thesis
Thesis status Thesis finished and defended successfully (DUO). Thesis finished and defended successfully (DUO).
Completeness of mandatory entries - The following mandatory fields are not filled in for this Thesis.: Title in English, Enclosed appendices
Main topic Možnosti využití prostředků z Evropského fondu regionálního rozvoje pro podporu rozvoje malého a středního podnikání ve Zlínském kraji
Main topic in English The utility possibilities of the resources from European regional development fund for the development support of the small and medium-sized enterprises in Zlin district.
Title according to student Možnosti využití prostředků z Evropského fondu regionálního rozvoje pro podporu rozvoje malého a středního podnikání ve Zlínském kraji
English title as given by the student -
Parallel name -
Subtitle -
Thesis supervisor Wokoun René, prof. RNDr. CSc.
External examiner Hájek Oldřich, doc. RNDr. PhDr. Ph.D.
Annotation V rámci mé bakalářské práce se zaměřím na identifikaci Evropského fondu regionálního rozvoje, jeho operační programy a zanalyzuji zkrácené programové období 2004 -2006 z pohledu Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP). Detailně rozeberu Operační program ''Podnik a inovace‘‘, který je svou podstatou určen jako hlavní pilíř podpory rozvoje malého a středního podnikání pro období 2007 - 20013. Cílem bude nalézt možnosti zlepšení čerpání prostředků z hlediska návaznosti na nové programovací období 2007 - 2013 tak identifikovat možnosti zlepšení podmínek pro činnost malých a středních podniků.
Annotation in English Within the framework of my Bachelor’s work I would like to focus on the analysis of European Regional Development Fund and its Operational programmers in the shortened programme period of 2004 - 2006 with reference to Operational programme industry and business. In detail, I will analyze Operational programme business and innovation which in its basic is intended to support the development of small and medium-sized enterprises. The aim is to find the possibilities to improve the utilization of resources from the point of view of the sequence the new programme period of 2007 -2013 and subsequently identify the possibilities to improve the conditions for small and medium-sized enterprises
Keywords Evropský fond regionálního rozvoje, Malé a střední podnikání, Operační program, Zlínský kraj
Keywords in English European Regional Development Fund, Small and medium-sized enterprises, Operational Programme, Zlín district
Length of the covering note 47
Language CZ
Annotation
V rámci mé bakalářské práce se zaměřím na identifikaci Evropského fondu regionálního rozvoje, jeho operační programy a zanalyzuji zkrácené programové období 2004 -2006 z pohledu Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP). Detailně rozeberu Operační program ''Podnik a inovace‘‘, který je svou podstatou určen jako hlavní pilíř podpory rozvoje malého a středního podnikání pro období 2007 - 20013. Cílem bude nalézt možnosti zlepšení čerpání prostředků z hlediska návaznosti na nové programovací období 2007 - 2013 tak identifikovat možnosti zlepšení podmínek pro činnost malých a středních podniků.
Annotation in English
Within the framework of my Bachelor’s work I would like to focus on the analysis of European Regional Development Fund and its Operational programmers in the shortened programme period of 2004 - 2006 with reference to Operational programme industry and business. In detail, I will analyze Operational programme business and innovation which in its basic is intended to support the development of small and medium-sized enterprises. The aim is to find the possibilities to improve the utilization of resources from the point of view of the sequence the new programme period of 2007 -2013 and subsequently identify the possibilities to improve the conditions for small and medium-sized enterprises
Keywords
Evropský fond regionálního rozvoje, Malé a střední podnikání, Operační program, Zlínský kraj
Keywords in English
European Regional Development Fund, Small and medium-sized enterprises, Operational Programme, Zlín district
Research Plan 1) Definujte základní teoretické pojmy týkající se Evropského fondu regionálního rozvoje v rámci malého a středního podnikání.

2) Analyzujte současné využivání prostředků z Evropského fondu reg. rozvoje z pohledu malého a středního podnikání.

3) Na základě této analýzy uvedťe možnosti lepšího využití a čerpání zdrojů pro malé a střední podnikání ve Zlínském kraji.

4) Definujte strategické záměry a hlavní cíle čerpání prostředků z Evropského fondu reg. rozvoje pro rozvoj malého a středního podnikání ve Zlínském kraji.
Research Plan
1) Definujte základní teoretické pojmy týkající se Evropského fondu regionálního rozvoje v rámci malého a středního podnikání.

2) Analyzujte současné využivání prostředků z Evropského fondu reg. rozvoje z pohledu malého a středního podnikání.

3) Na základě této analýzy uvedťe možnosti lepšího využití a čerpání zdrojů pro malé a střední podnikání ve Zlínském kraji.

4) Definujte strategické záměry a hlavní cíle čerpání prostředků z Evropského fondu reg. rozvoje pro rozvoj malého a středního podnikání ve Zlínském kraji.
Recommended resources 1. Vstupte do světa fondů Evropské unie, Kolektiv autorů , 2004, N168762.
2. Průvodce fondy Evropské unie, Ministerstvo pro místní rozvoj, 2005.
3. Regionální politika v Evropské unii, Aleš Čeněk, 2004, ISBN 80-86473-80-5.
Recommended resources
1. Vstupte do světa fondů Evropské unie, Kolektiv autorů , 2004, N168762.
2. Průvodce fondy Evropské unie, Ministerstvo pro místní rozvoj, 2005.
3. Regionální politika v Evropské unii, Aleš Čeněk, 2004, ISBN 80-86473-80-5.
Týká se praxe No
Enclosed appendices -
Appendices bound in thesis -
Taken from the library Yes
Full text of the thesis
Appendices
Reviewer's report
Supervisor's report
Defence procedure record file