Browse IS/STAG - Portál UTB

Skip to page content
Website UTB
Portal title page UTB
Anonymous user Login Česky
Browse IS/STAG
Login Česky
  • Welcome
  • Browse IS/STAG
  • Applicant
  • Graduate
  • Web services
  • ECTS
  • User Info
Welcome
Browse IS/STAG
Information for applicantsElectronic applicationECTS arrivals
Getting startedAlumni ClubAbsolvent - website
Web services
ECTS
User Info

1st level navigation

  • Welcome
  • Browse IS/STAG
  • Applicant
  • Graduate
  • Web services
  • ECTS
  • User Info
User disconnected from the portal due to long time of inactivity.
Please, click this link to log back in.
(Sessions are disconnected after 240 minutes of inactivity. Note that mobile devices may get disconnected even sooner).

Prohlížení IS/STAG (S025)

Help

Main menu for Browse IS/STAG

  • Programmes and specializations.
  • Courses
  • Departments
  • Lecturers
  • Students
  • Examination dates
  • Timetable events
  • Theses, selected item
  • Pre-regist. study groups
  • Rooms
  • Rooms – all year
  • Free rooms – Semester
  • Free rooms – Year
  • Capstone project
  • Times overlap
  •  
  • Title page
  • Calendar
  • Help

Search for a Thesis

Print/export:  Bookmark this link in your browser so that you may quickly load this IS/STAG page in the future.
Only logged-in user will see student personal numbers.

Dates found, count: 1

Search result paging

Found 1 records Print Export to xls List URL
  Surname Name Title Thesis status   Supervisors Reviewers Type of thesis Date of def. Title
Student Type of thesis - - - - - - - - - -
Item shown in detail Skýpala Includes the selected person into the timetable overlap calculation. David Analysis of the Production Process in the Selected Tool Works Analysis of the Production Process in the Selected Tool Works Thesis finished and defended successfully (DUO).   Němec Dobroslav Hollý Martin Bachelor's thesis 1465164000000 06.06.2016 Analysis of the Production Process in the Selected Tool Works Thesis finished and defended successfully (DUO).
David Skýpala Bachelor's thesis 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX

Thesis info Analýza výrobního procesu ve vybrané nástrojářské firmě

  • Basic data
The document you are accessing is protected by copyright law. Unauthorised use may lead to criminal sanctions.
Name Skýpala David Includes the selected person into the timetable overlap calculation.
Acad. Yr. 2015/2016
Assigning department MUPI
Date of defence Jun 6, 2016
Type of thesis Bachelor's thesis
Thesis status Thesis finished and defended successfully (DUO). Thesis finished and defended successfully (DUO).
Completeness of mandatory entries - The following mandatory fields are not filled in for this Thesis.: Enclosed appendices
Main topic Analýza výrobního procesu ve vybrané nástrojařské firmě
Main topic in English Analysis of the Production Process in the Selected Tool Works
Title according to student Analýza výrobního procesu ve vybrané nástrojářské firmě
English title as given by the student Analysis of the Production Process in the Selected Tool Works
Parallel name -
Subtitle -
Thesis supervisor Němec Dobroslav, Ing.
External examiner Hollý Martin, Ing.
Annotation Bakalářská práce je zaměřena na analýzu výrobního procesu ve vybrané nástrojářské firmě. Práce je rozdělena na část teoretickou a část praktickou. V části teoretické jsou zpracovány teoretické podklady tykající se výrobního procesu, nástrojářství, obrábění a vybraných metod průmyslového inženýrství. Úvod praktické části je věnován představení, charakteristice a historii společnosti. Dále je v praktické části provedena analýza výrobního procesu a následně jsou popsány hlavní zjištěné nedostatky s následujícím doporučením pro jejich odstranění. Podrobněji je zde řešeno úzké místo s navržením způsobu jeho odstranění.
Annotation in English The bachelor's thesis is focused on analysis of a production process in the selected tool company. This thesis consists of a theoretical and a practical part. The theoretical part includes theo-retical materials about production process, tool making, machining and selected methods of industrial engineering. Introduction of practical part includes a characteristic and history of the company. Sub-sequently there is analysis of production process and after that are described main defects with the following recommendation for their removal. In detail is solved bottleneck with proposing method of its elimination.
Keywords výrobní proces, úzké místo, kusová výroba, obrábění
Keywords in English production process, bottleneck, single item production, machining
Length of the covering note 61
Language CZ
Annotation
Bakalářská práce je zaměřena na analýzu výrobního procesu ve vybrané nástrojářské firmě. Práce je rozdělena na část teoretickou a část praktickou. V části teoretické jsou zpracovány teoretické podklady tykající se výrobního procesu, nástrojářství, obrábění a vybraných metod průmyslového inženýrství. Úvod praktické části je věnován představení, charakteristice a historii společnosti. Dále je v praktické části provedena analýza výrobního procesu a následně jsou popsány hlavní zjištěné nedostatky s následujícím doporučením pro jejich odstranění. Podrobněji je zde řešeno úzké místo s navržením způsobu jeho odstranění.
Annotation in English
The bachelor's thesis is focused on analysis of a production process in the selected tool company. This thesis consists of a theoretical and a practical part. The theoretical part includes theo-retical materials about production process, tool making, machining and selected methods of industrial engineering. Introduction of practical part includes a characteristic and history of the company. Sub-sequently there is analysis of production process and after that are described main defects with the following recommendation for their removal. In detail is solved bottleneck with proposing method of its elimination.
Keywords
výrobní proces, úzké místo, kusová výroba, obrábění
Keywords in English
production process, bottleneck, single item production, machining
Research Plan Úvod
Definujte cíle práce a použité metody zpracování práce.
  1. Teoretická část
    • Pomocí vybraných literárních pramenů zpracujte teoretické podklady týkající se dané výroby.
  2. Praktická část
    • Uveďte charakteristiku vybrané společnosti.
    • Analyzujte současný výrobní proces ve vybrané společnosti.
    • Na základě výsledků analýzy zhodnoťte hlavní nedostatky ve výrobním procesu vybrané společnosti.
    • Navrhněte zdokonalení výrobního procesu vybrané společnosti.
Závěr
Research Plan
Úvod
Definujte cíle práce a použité metody zpracování práce.
  1. Teoretická část
    • Pomocí vybraných literárních pramenů zpracujte teoretické podklady týkající se dané výroby.
  2. Praktická část
    • Uveďte charakteristiku vybrané společnosti.
    • Analyzujte současný výrobní proces ve vybrané společnosti.
    • Na základě výsledků analýzy zhodnoťte hlavní nedostatky ve výrobním procesu vybrané společnosti.
    • Navrhněte zdokonalení výrobního procesu vybrané společnosti.
Závěr
Recommended resources KUCHARČÍKOVÁ, Alžbeta. Efektivní výroba: využívejte výrobní faktory a připravte se na změny na trzích. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2011, 344 s. ISBN 978-80-251-2524-3.
MAŠÍN, Ivan a Milan VYTLAČIL. Nové cesty k vyšší produktivitě: metody průmyslového inženýrství. 1. vyd. Liberec: Institut průmyslového inženýrství, 2000, 311 s. ISBN 80-902235-6-7.
MAŠÍN, Ivan a Milan VYTLAČIL. TPM: management a praktické zavádění. 1. vyd. Liberec: Institut průmyslového inženýrství, 2000, 246 s. ISBN 8090223559.
SALVENDY, Gavriel. Handbook of industrial engineering. 3rd ed. New York: Wiley, 2001, 3 sv. ISBN 978-0-470-24182-0.
TOMEK, Gustav a Věra VÁVROVÁ. Řízení výroby a nákupu. 1. vyd. Praha: Grada, 2007, 378 s. ISBN 978-80-247-1479-0.
Recommended resources
KUCHARČÍKOVÁ, Alžbeta. Efektivní výroba: využívejte výrobní faktory a připravte se na změny na trzích. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2011, 344 s. ISBN 978-80-251-2524-3.
MAŠÍN, Ivan a Milan VYTLAČIL. Nové cesty k vyšší produktivitě: metody průmyslového inženýrství. 1. vyd. Liberec: Institut průmyslového inženýrství, 2000, 311 s. ISBN 80-902235-6-7.
MAŠÍN, Ivan a Milan VYTLAČIL. TPM: management a praktické zavádění. 1. vyd. Liberec: Institut průmyslového inženýrství, 2000, 246 s. ISBN 8090223559.
SALVENDY, Gavriel. Handbook of industrial engineering. 3rd ed. New York: Wiley, 2001, 3 sv. ISBN 978-0-470-24182-0.
TOMEK, Gustav a Věra VÁVROVÁ. Řízení výroby a nákupu. 1. vyd. Praha: Grada, 2007, 378 s. ISBN 978-80-247-1479-0.
Týká se praxe No
Enclosed appendices -
Appendices bound in thesis plans
Taken from the library No
Full text of the thesis
Appendices
Reviewer's report
Supervisor's report
Defence procedure record file